Hamileler İçin Seyehat Önerileri

Hamileler Nasıl Seyahat Etmeli

Kadınların hamilelik dönemi hayatın kısıtlayıcı problemi sorunu olarak görülmemelidir. Bu doğal süreçlerde bir hastalık geçirmediğiniz müddetçe yaşantınıza normal olarak devam edebilirsiniz.

Hamilelikte uçuş planlaması

Hamile yolcular 28. Haftanın başından 35. Haftanın sonlarına kadar kendi doktorlarından edindikleri ‘’uçak ile seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur’’ raporuyla beraber seyahat edebilirler.

Uçuş güvenliği

Hamile süreci normal olarak giden anne adayları için uçak seyahati uzmanlar tarafından öneriliyor ve en güvenli ulaşım aracı olarak görülüyor.

Uçuş boyunca deniz seviyesinden yukarı çıkıldıkça atmosfer basıncında ve oksijen durumunda azalma meydana gelir. Bu değişiklikler hamile anne adayları için tehlike arz etmiyor ve sakıncası yoktur.

Kabin basıncı

Basınçlı uçuş kabinleri hamile anne adayları için herhangi bir risk taşımıyor.

Uzun Süreli Uçuşlar

Uzun süreli uçuşlar bacaklarınızda ödem oluşturabileceğinden her 2 saatte bir ayağa kalkmanızda fayda var.

Uçuş İçerisinde uçakta yapabileceğimiz egzersizler

  • Omuz esnetme
  • Diz eklemini çalıştırma
  • Ayak daireleri
  • Kol esnetme
  • Eğilme
  • Üst beden esnetme
  • Boyun döndürme
  • Dizleri göğse çekme
  • Ayak kaldırma

Hamile kadınlar uçuş rahatlığı bakımından koridor tarafındaki koltukları tercih edebilirler.

 

 

Hamilelikte magnezyum temini hakkında her şey

 

Hamilelik, beslenmenin en önemli sayılabileceği dönemdir. İçinizde büyüyen bebeğiniz tamamen sizin bedeniniz üzerinden beslenecektir.  Hamilelikle magnezyum takviyesi gerekli görülmez ancak bazı durumlarda doktorunuz verebilir. Günlük magnezyum ihtiyacı 300 mg iken hamilelikte bu miktar 450-700 mg. a kadar artış gösterebilir.

 

Vücudumuzda bulunan bütün hücreler magnezyum içerirler. Özellikle kalp, kaslar ve böbrekler normal işlevini yaparken magnezyuma ihtiyaç duyar. Vücudumuzdaki magnezyum deposunun yaklaşık %60 ı kemiklerde ve dişlerde bulunur, pek çok enzimi kontrol eder, Kalsiyum-Potasyum – D vitamini düzeyini düzeltir, kas ve sinir sistemini yürütür, vücut içi iletişim için gereklidir, kas kasılmalarını düzenler, kan basıncı ve kan şekerini düzenlemede görevlidir.  Bu sebeple gebelikte önemi çok daha fazla artar.

 

Gebelikte magnezyum takviyesi gerekmeyebilir lakin Magnezyum eksikliğinde bulantı, halsizlik, iştahsızlık, bitkinlik, uyku bozukluğu, kas spazmları, güçsüzlük vb bulgular görülebilir. Kas kasılmaları gece uykusuz bırakabilir. Bu durumlarda diyete magnezyum eklemek önemlidir, doktor kontrolünde, vücudumuzun ne kadar eksiği var ise ona göre magnezyum tedavisi gerçekleştirilmelidir.

 

Gebeliğe bağlı diğer durumlarda magnezyum tedavisi uygulanmaktadır. Erken doğum kasılmalarının durdurulması, preeklampsi dediğimiz yüksek tansiyon ile seyreden hastalarda krizlerin önlenmesi için kullanılmaktadır.  Bu tedaviler hastanede, doktor kontrolünde icra edilmektedir. Damar yoluyla verilir, ağızdan magnezyum alımının faydası gösterilmemiştir. Kalp ve böbrek rahatsızlığı olan annelere magnezyumu doktor vermedikçe kulanmamalılar.

 

Magnezyum kan düzeyi otomatik kontrol altındadır ancak damardan alındığında bu kontrol yetmeyip yüksek kan düzeyleri oluşabilir, bu da solunum baskılanmasıyla/durmasıyla sonuçlanabilir. Dikkatli kullanım gerekir.

 

Gıdayla magnezyum takviyesi yapabiliriz. Koyu yeşil yapraklı sebzeler (Ispanak, brokoli, yeşil fasulye), kabak çekirdeği, ceviz, fındık, badem, kestane, tahıllar yüksek magnezyuma sahiptir. Ancak tedavi amaçlı magnezyum kullanımında yeterli olmaz.

 

Gebelikte magnezyum, hem anne hem bebeğin sağlıklı bir gebelik geçirmesi için önemli bir mineraldir, alınacaksa mutlaka doktor tavsiyesiyle tüketilmelidir.

 

Magnezyum alan annelerin 24-31 hafta arası doğan bebeklerinde orta veya ağır hastalıklar görülmüştür.

Ağır preeklampsi ve eklampsi olunca damar yolu ile verilen yüksek doz magnezyum ( sülfat halinde), bebek veya annede merkezi sinir sistemi depresyonu yapmadan kasılmaların önlenmesinde etkilidir. Doğum esnasında kriz riski fazla olduğundan doğum sırasında ve sonraki ilk 24 saatte de kullanılır. Burada amaç; Hipertansiyonu tedavi etmek değil, kasılmaların önüne geçmektir. Böbrek yoluyla atıldığından hemen hemen tamamen kandan temizlenir. Böbreklerin süzme yeteneği azalmışsa tedavi dozları düşürülür. Tedavi süresinde kan magnezyum sınırları takip edilir. Aynı zamanda rahim kasılmalarını da azaltır ancak bu amaçla daha yüksek dozlara ihtyaç duyulur.

Kaynak:http://www.yeditepehastanesi.com.tr/hamilelikte-iyi-anne-olma-endisesi

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir