Bebeğinizin Güvenini Kazanmanız İçin Yapılması Gerekenler!

Dünyaya merhaba dediğimiz ilk andan itibaren muhtaç olduğumuz en temel duygu güven ve sevgi duygusudur. Bebeğinizin hayatındaki ilk iki yılında anne ile bebek arasında kurulan bağ onun gelecek zamanların sağlıklı olması için atılan en önemli adımdır. Bağlanmak; bebek ve birincil yakınlık veren kişi arasında gelişen, bir tarafın veya iki tarafın da yakınlık istediği, stres ve ayrılık zamanlarında kendini daha fazla gösteren içsel bağdır.

Tüm ebeveynler ve bebek arasında duygusal bir bağlantı oluştuğunu belirten uzmanlar için. Bebekler, daha fazla zaman geçirdiği kişi ile değil, ihtiyacı olduğunda yardım eli uzatacak kişilere karşı güçlü bir bağ geliştirir. Bağlanma zamanı her ne kadar 0-2 yaşları arasında meydana gelse de çocuğun yaşamı boyunca etkileri sürer.

Sevgi bağlılık ve güven

Bebeğin anneye bağlanması ile ilgili tüm yazılarda sevgi bağlılık ve güven başlıkları yer alır. Bebeğin anneye bağlılığı 0-2 yaş aralığında başlarken bu yaşlar bir taraftan da çok önemlidir. Daha fazla özen gösterilmeli ve bebeğiniz ile çok daha fazla ilgilenmelisiniz Neticede ilerleyen yıllarda anne baba sevgisi olan nesiller yetiştirmenin sırrı bu yaşlarda verilen fazla mesailere bağlıdır. Bir diğer unsur ise bebeğinizin hastalığını ya da aç, tok olmasını anlamanız ve duruma göre bebeğinize yaklaşmanız önemli. Yeni doğan bir bebeğin sağlıklı bir gelişim göstermesi için fiziksel ve duygusal tüm ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bu ihtiyaçların yapılması sağlıklı ve güvenli bağlanma oluşmasına yardımcı olur.

Uzmanlar: Bağın tipi ve anne-baba ile ilişkisi çocuğun diğer kişilerle olan ilişkilerini, sosyal yaşantısını, benlik algısını ve evrene bakışını şekillendirmede önemli rol oynar. Bebeğinizin kurduğu bağ gelecekteki sosyal, duygusal ve zihinsel büyümesini destekler ve orta yaşta bir birey olduğunda kuracağı ilişkileri, dünyayı güvenli bir yer ya da güvensiz bir yer olarak görüşünü, benlik algısını ve kişiliğini onarır.” Şeklinde önerilerde bulunuyor.

Anne ve bebeğin arasındaki güvenli bağ neden önemli?

Güvenli bağlanmanın önemi hakkında konuşan uzmanlar, Anne-baba ile aralarında güvenli bir bağlanma olan bebekler, annenin-babanın her zaman yanında bulunacağını ve ihtiyaçlarına cevap vereceğini, ulaşılabilir olduğunun farkındadır. Anne-baba ile birlikte iken rahattır, etrafta rahatça oynar. Güvenli bir bağlanma sahibi çocuklar, anne babanın yokluğunda tepki gösterir lakin tekrardan gördüklerinde sakinleşirler. Annesinden ben buradayım, seni duyabiliyor, seni anlayabiliyorum, sana değer veriyorum mesajlarını alan, anlaşıldığını, değerli olduğunu, kabul edildiğini bilen ve böylece güvenli bağlanan bebeğin hem kendine ve hem de kendi çevresine olan güveni olumlu yönde gelişir. Bu mesajları gönderebilmenin en iyi yolu dünyaya geldiği andan hatta anne karnındaki dönemden itibaren onun olumlu ve olumsuz tüm duygusal değişimini anlamak, duygularına ortak olmak, ona anlaşıldığını hissettirmek, duygularını kızmadan, küçümsemeden veya göz ardı etmeden olduğu gibi kabul ederek ihtiyacını karşılamaktan geçer. Güvenli bağlanan bebekler, zorluklarla karşılaştığında ben yaparım! İnancına sahiptirler ve özgüvenleri artık oturmuştur. Güvenli bağlanan çocuklar ayrıca sezgilerini dinleyerek çevresini yönetmekte daha akılcı olurlar.

Bebeklerin güvenini kazanmanız önemli

Güvensiz bağlanan çocukların çevrelerine karşı çok daha az merak duyduklarını ve

İçe kapanık tavırlar sergileyebildiklerini belirten uzmanlar, “Pek çok deneme, erken çocukluk dönemindeki güvenli bağlanan çocukların ileriki zamanlarda sosyal ilişkilerinde daha yetkin olduklarını, güvenli bağlanan çocukların güvensiz bağlanan bebeklere göre daha kolay uyum sağladıklarını da gözlenmiştir.

Araştırmalar sonucunda güvenli bağlanan çocukların ilk okul zamanlarında arkadaşları arasında daha çok kabul edildiklerini ve daha çok arkadaşlarının olduğunu da ortaya atmaktadır. Bu çocukların sınav notlarının daha yüksek olduğu, hedef odaklı ve birlikte olmaya daha yatkın oldukları tespit edilmiştir. Güvensiz bağlı çocuklar, akademik süreçlerde daha çok problemler ile karşılaşmışlardır. Güvensiz bağlanım, nagatif duyguların ve ruh sağlığı için de bir risk faktörü olduğunu söylemişlerdir.

Güvenli bağlılık için anne ve babaya düşen görevler

Uzmanlara göre güvenli bağlanmanın oluşabilmesi için anne ve babanın yapması gerekenler var! İşte sizler için sıraladığımız maddeler!

  • Dünyaya geldiğinden itibaren bebek ile iletişim kurarken göz kontağı kurmalı, bebek ile anne-baba arasındaki bağı güçlendirir.
  • Özellikle yaşamın ilk zamanlarında, bebeklerin hayatında sabit bakım veren insanlar,

Sabit olan kişiler olması önemlidir.

  • Bebeklerin hayatlarındaki diğer bakım yapan kişilerin (bakıcıların vb.) sık sık değişmesi güvenli bağlanma ilişkisini kurulmasını negatif şekilde etkiler.
  • Bebekleri, minik çocukları ayrılıklara daha önceden alıştırmak önemlidir. Örneğin; işe giderken

Bebeğiniz ile konuşup onu ayrılığa hazırlamak için, ”Ben şimdi işe gidiyorum sana anne annen ben yokken çok iyi bakacak. Akşam olduğunda buluşacağız” tarzında yaklaşabilirsiniz. Evden ayrılırken çocuğa görünmeden çıkmak, kaçmak, bebeğinizin size olan güvenini kaybetmesine neden olacaktır, güvensizlik duygularını artırır ve ayrılığa tepkilerini çoğaltır. Bu nedenle mutlaka çocuğa veda edilmeli gitmeden önce görülmelidir. Gideceğinizi bebeğe belli etmek, vedalaşıp tekrar geri geleceğini belirterek evden çıkmak bebeğin kendini terk edilmiş sanmasının önüne geçer ve güvende hissetmesine yardımcı olur. Vedalaşmadan evden çıkmak karşı konulması daha zor olumsuz sonuçlara neden olabilir.

  • İlk bakım verenlerin anneler olmasına rağmen bebekler ilk dönemlerden beri babalarına karşı da bağlanmaya başlarlar. Babaların, bebeğin yaşamındaki rolü çok değerlidir. Ne kadar çok zaman geçirdikleri, oyun oynamaları etkileşimde bulunmaları onlar için oldukça değerlidir.
  • Bebekle tensel temas kurmak, güvenli bağlanma için çok değerlidir. Bebek ile oynanan gıdıklama, “ceeee” oyunları, el-ayak masajları güvenli bağlanmayı yükseltecektir.
  • Bebeğin duygularına hassas şekilde karşılık vermeli ve bebek için daima erişilebilir olunmalıdır. Bebek korktuğunda, üzüldüğündeki gibi, pozitif duygular yaşadığında da anne-babasının yanında olabileceğini anlaması gerekir.
  • Bebekle veya erken zamanda olan çocukla işe giderken, dışarı çıkarken vs. bir

süre ayrı kaldıktan sonra tekrar bir araya gelindiğinde bebeğin ne kadar süre anne-

baba ile zaman geçirmeye ihtiyacı olduğunu iyi gözlemlemek, ne sebeple dışarda olduğunu tekrar açıklayarak yaptıktan sonra döndüğünü söylemek, bebeğe ihtiyacı olan bu süreyi önce mutlaka vermek, verdikten sonra diğer işler ile meşgul olmak, bebeğin ayrı kaldıktan sonra da anne-babaya ulaşabileceği ve duygusal isteklerini karşılayabilecek zamanın ona verileceğini öğrenmesine ve kendini güvende hissetmesine yardım eder.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir