Mutfak Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Mutfağınızı temiz tutmanın önemli detayları neler makinenizi temizleyici yardımıyla çalıştırmalısınız! Pırıl pırıl ve ferah bir mutfağa sahip olmak artık rüya değil. Sizler için mutfak temizliği tüyolarını araştırdık.

Makinenizi çalıştırırken makine temizleyici kullanmanız uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Genellikle kadınlar mutfak temizliğinden korkar ve sürekli ertelemeye çalışır. Mutfak temizliğinde can alıcı bölümler var ki temizlemediğimizde ortamın tertibini ve temizliğine leke düşüren bir bakış açısı meydana getirir. Bu durumu rayına sokmak aslında basittir. Lakin işin ilk başında dikkatinizden kaçan bölümleri öğrenmeniz gerekiyor. Mutfağınızda unutmanız muhtemel olan bölümler.

Mutfak Temizliği İçin Püf Noktalar

Leziz yemekler yaptığınız ocağınızın havalandırması da önemlidir. Yaptığınız her yemek ile davlumbaz üzerinde yağdan ve kirden oluşan katmanlar zamanla pis bir görüntü oluşturabilir. Bu durumun önüne geçmek için ılık su ve bir miktar deterjan ile havalandırma filtrelerinin temizliğini sağlayabilirsiniz. Mutlaka 6 ayda bir filtreleri değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Bulaşık Makinesi Temizliği

Her bulaşık makinesinde sökülüp temizlenebilen ve kullanımı uzun sürmeyen bir filtre bulunur. Mutlaka kireç ve mineral birikimini gidermek için temizleyiciyi yerleştirerek makinenizi bir döngü çalıştırın.

Buzdolabı Nasıl Temizlenmeli?

Buzdolabının içerisinde toplanan yağ ,toz kir ya da evcil hayvan tüyleri negatif yönde etkileyebiliyor. Bu tarz kirlerin önüne geçmek amacıyla ilk başta buzdolabında bulunan ızgaralığı yerinden sökün ve bol su sabunla iyice temizleyip durulayın. Vakumlu hassas bir fırçayla ön yüzeydeki açık alanlarda bulunan kirleri kolayca çekebilirsiniz. Derin dondurucu kısmını da temizlemeyi unutmamalısınız!

Kurutma Makinesi

Kıyafetlerinizin canlılıklarını sürdürmelerine yardımda bulunan kurutma makinelerini düzenli periyotlar ile temizlemeliyiz. En başta tüy filtresini çıkarın, tüylerini temizleyin. Musluk altında çalıştırarak temizleyebilirsiniz. Elektrikli süpürge yardımıyla makinenin alt kısmında ve duvar kenarı boyunca birikmiş bütün toz, kıl ve yemek artıklarını süpürün. Geriye kalan kirler için hafiften ıslak bir bez ile aynı yeri silin ve kuruyana kadar bekleyin. Kurutma makinesinin ana gider taşıyıcısını temizleyiniz ve görünen tüy, yağ mevcut ise kalanları da elektrikli süpürge ve mikro fiber bez ile temizleyin. Bu makinenin buhar tahliye borusunu mikro fiber bir bez yardımı ile temizleyin ve havalandırma kapaklarının doğru yönde hareketlerini tamamladığından emin olun. Kurutma makinenizin dış yüzeyini ve kapağını nemli bir sünger yardımıyla temizleyin.

Izgara kapakları

Üzerinde lezzetli yemekler yaptığınız ocağınızdaki ızgara ve ocak kapakçıklarını çıkartmalısınız. Bazı ürünler üretilirken bulaşık makinesinde yıkanabilecek tarzda yapılıyor. Bu ürünlerden birine sahipseniz gerçekten işiniz çok kolaylaşacak. Kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Yalnızca bulaşık makinesine eklemeden önce kullanma kitapçığına göz atmanızda yarar var. Ocak üstü kapakçıklar için ise, aşındırmayan zarar vermeyen şekilde bezler kullanılabilir.

 

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir