Vulvodini Hastalığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Vulvodini hastalığı bayanlarda dış genital tarafta meydana gelen ağrılara neden olan bir virüsü tanımlamak için kullanılıyor. Ülkemizde bu hastalığın kadınlar tarafından çok bilinmese de, kadınların %14’ünü etkisi altına alıyor. Vulvodini, psikolojik bir hastalık olan vajinismustan, cinsel ilişki haricinde da meydana gelen güçlü bir ağrı olmasıyla meydana gelmesidir. Peki vulvodini rahatsızlığı niçin meydana geliyor? belirtileri nedir? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını sizler için derledik.

Vulvodini nedir?

Kadınların yaklaşık yüzde 15 kadarını etkilediği düşünülen vulvodini hastalığı yani vulva hastalığı kadınlarda genital bölgenin şiddetli ağrısı anlamına geliyor. Vulva hastalığı kadınlarda vajina iç dudakları(küçük dudaklar), dış dudaklar (büyük dudaklar), klitoris, vajinanın giriş bölgesi olan vestibulm ve kızlık zarı (hymen) yerlerini içermekte. Vajinal ağrı devamlı olabileceği gibi dönem ara ara gelip geçen, iğneleyici, batma ya da yanma durumunda kendini belli ediyor. Bazı zamanlarda o kısımda bıçak kesiği, açık yaraya tuz ekleme, asitle yakma gibi de hastalar tarafından tarif ediliyor.

 

Cinsel ilişki tekrarlatabiliyor

Tampon kullanılırken ve ya cinsel ilişkide ilk birleşme anında ağrınızın olması muhtemeldir. Acınız kalçadan itibaren iç bacaklara doğru yayılarak şiddetini yükseltebiliyor.

 

Psikolojik etmenler tetikliyor

Vulvodini, genellikle psikolojik etkenler neticesinde oluşan vajinismus hastalığından farklıdır. Vajinismusta cinsel birleşmenin başında acı hissetme korkusu varken, vulvodinia’da gerçek anlamda bir ağrı, acı hissi vardır. Bu acı ilişkiye girmeden gündelik yaşamda da meydana gelebiliyor ve kadının psikolojisini negatif yönde zedeleyebilir.

 

Bölgesel ve yaygın olarak 2 çeşitle sıralanabilir

Bu rahatsızlığın iki ayrı türü bulunur. Yaygın vulvodinia ve Bölgesel Vulvodinia.

Yaygın Vulvodinia , genital bölgede vücudun farklı yerinde, farklı anlarda meydana gelen acıyı gösterir. Vajinaya temas ve baskı uygulamak ağrının derecesini artırmaktadır.

Bölgesel Vulvodinia (Lokalize Vulvodynia), vulvanın yalnızca bir bölgesinde ağrı şikayetinin görülmesidir. Sıkı kot, dar pantolon giyme, fiziki egzersiz, oturma veya cinsel ilişki gibi bası duyusu ve dokunma ağrının şiddetini artırmaktadır.

 

Vulvodini ilk belirtileri nelerdir?

Ulusal sağlık örgütünün açıklamalarına göre vulvodini 18-60 yaş arası tüm kadınları etkileyebiliyor. Ağrı, yanma, şişlik ve batma vb  yalnızca normal ve kaşıntı ana belirtileridir. Vulvodini belli bir bölgede meydana geleceği gibi bütün genital alanı da etkileyebiliyor. Genital ağrının geçmesi aylarca, çoğu zaman da yıllarca sürebiliyor. Hastalar için oldukça can sıkıcı olan bu durum adet dönemi öncesinde daha şiddetli, çekilmez bir hale bürünüyor.

 

Vulvodini hastalığının nedenleri

Genital bölge sinir rahatsızlıkları ve irritasyonu, vajinal mantar hastalıklarına karşı aşırı duyarlı olmak, pelvik yüksek kas kasılmaları, hormonal yükselişler, cinsel taciz öyküsü, oldukça fazla antibiyotik tüketmek, kimyasal maddelere karşı meydana gelen alerjiler ve genetik faktörler yer alır.

 

Tedavi nasıl yapılmalıdır?

Vajina depresyonu olarak isimlendirilen bu rahatsızlık için genel olarak  anestezik jel ve antidepresanlar vb reçeteli ilaçlar tüketilmesi öneriliyor. Ağrınızı hafifletmek amacıyla evde yapılacak ise yüzde yüz pamuklu çamaşır, kokulu sabun şampuan ürünlerini kullanmamak ve genital bölgeye buz uygulamak.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir