Sülfat İçermeyen Şampuanlar Hangileridir Boyalı Saçlara Zararları Nelerdir?

Saçınıza verdiği zarar sebebiyle sülfatsız ürünler son zamanların yükselen talebi haline büründü. Peki doğru şampuan seçimi nasıl yapılmalı? Sizler için derlediğimiz saç bakım rehberimize göz atabilirsiniz.

Uzmanlar sülfat malzemesinin fazla kullanıldığında saça zarar verici bir özelliğini keşfetti.

Uzmanların bu açıklaması ile birlikte kadınlar da sülfat içeriği olmayan şampuan arayışları içine girdiler. Son zamanların yükselen trendi haline gelen bu şampuanları bulması da oldukça zor. Sülfat içerikli şampuanlar boyalı saçları çok daha hızlı yıpranmasına ve renginin de akmasına sebep oluyor. peramag.com olarak sülfatsız şampuanları kolay ayırt etmenizi kolaylaştıracak tüyolar ve saç bakım önerilerini sizler için hazırladık.

Sülfat İçeren Şampuanlar

Özellikle temizlik sektöründe bolca kullanılan sls (sodium laureth sulphate) hem ucuz olması hem de mükemmel temizleme gücüne sahip bir maddedir. Şampuan içeriğinde köpüren yapısıyla saçını yıkayan kişilerde temizlik hissi sağlıyor lakin slc dediğimiz bu madde saçınıza ve saç derinize temas halinde zarar verebilen bir üründür. Zararlı yan etkileri neticesinde hiçbir bebek şampuanlarında ve üst düzey şampuanlarda bu madde bulunmuyor. Hepimizin de bildiği gibi bebek şampuanlarının içeriğinde köpürmesine neden olan herhangi bir madde bulunmuyor. Aynı şekilde vegan üretim yapan firmaların ürünlerinde de sls maddesi yoktur.

Lakin günümüzde marketlerdeki raflarda yerini alan şampuanların pek çoğunda slr maddesi bulunuyor ve bu durum yukarıda da belirttiğimiz gibi işlem görmüş saçlar için oldukça tehlikeli bir durumdur. Bazı şampuanlarda temizleyici etken maddesi olarak sülfatın yerine  c14 c 16 sulfonate maddesi vb maddeler kullanılıyor. Genelde Hindistan cevizi yapısından elde edilen ve köpürmeyi sağlayan bu tarz uygulamalar işlem görmüş saçınıza daha arkadaşça yaklaşıyor.

Sülfat İçeren Şampuan Nasıl Anlaşılır?

 ALS  (Ammonium laureth Sulfate)

SLS   (Sodyum Lauret Sulfate)

MLS (Magnesium Laureth Sulfate)

SLES (Sodium Lauryl Ether Sulfate)

Sülfatsız Şampuanlara Örnek

OGX Boyalı Saçlar İçin Mükemmel Koruma Şampuanı

Boyalı saçlar için mucizevi bir şampuan olan OGX saç bakım kremlerinde sülfat kaynaklı ürünler yerine daha yararlı olan  c-16 c-14 olefin sulfonate özlerine yer veriliyor. OGX ürünleri ile işlem görmüş saçınıza sağlıkla bakım yapabilir ve hızlıca uzamasına şahit olabilirsiniz. Bu markadaki ürünlerin özleri Hindistan cevizi özütünü kullandığı için saçınıza herhangi bir zarar vermez ve diğer şampuanlara nazaran çok daha sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.

OGX marka doğal şampuanlar ortalama 35 40 TL bandında çeşitli kozmetik sitelerinden edinilebiliyor.

 

Avalon Organik Şampuanlar

Organik üretim+ vegan ürün portfolyosuna sahip olan Avalon markasında sls özütü bulunmuyor. Avalon vegan vizyonu ile tüm ürünlerine yeni bir soluk getirdi. Siz de boyalı saçlarınızın daha parlak ve daha çabuk uzamasını istiyorsanız Avalon’un vegan bakım setlerine göz atabilirsiniz. Ortalama fiyatı 45-50 Tl arasında olan bu ürünü

 

 

Mill Creek’in Botanik Keratin Şampuanı 

 

Köpürmeyen şampuan kategorisnde en iyilerinden birisi de Mil markasıdır. Bu marka paraben ve sülfat içermediğinden Amerika’da en çok tercih edilen bakım markalarından biridir. Yine kendi ürünlerinden biri olan saç kremi ile birlikte kullanıldığında Saçınızın çok daha canlı olduğunu ve çabucak sağlıkla uzadığını göreceksiniz. Ürünleri şuanki bir çok kozmetik ürün satan yerlerden 35-40 Tl bandında satın alabilirsiniz.

 

Naturel Siveno Ürünleri

Petrol kimya katkı maddeleri, sentetik boyalar, paraben vb zararlı kimyasalları kullanmayan çevre ve pet dostu ürünler üretiyor. İşletmenin %100 geri kazanım paketleri ile daha az atık oluşuyor. Bu markanın 300 ml lik şampuanlarını tüm kozmetik malzemeleri satan mağazalardan ortalama 40 TL ye alınabilir.

 

Boyalı Saçlara Özel Sülfatsız Seri: Kerastase

 

Kerastase markasının yeni yıla özel çıkardığı sülfat ve paraben içermeyen ürünleri ile raflardaki yerini çoktan aldı. Her renk boyalı saç için kullanabilen bu şampuanlar ipeksi dokunuşun yanı sıra boyanın saça daha iyi işlemesini ve daha uzun süre parlak bir duruş için gerekli yapıtaşını veriyor. Saçınızı onaran, hafif bir yapıya çevirerek kolay şekil almasına ve hareket özgürlüğünü artırmasına olanak tanıyor. Fiyat kısmına gelecek olursak, diğer şampuan çeşitlerine nazaran biraz daha pahalı. Bu fiyat etiketi ile Trendyol.com adresinden bu ürünü indirim kodlarıyla daha ucuza almak mümkün. Fiyat: ortalama 100 ile 130 TL arasındadır.

 

Loreal Elseve Şampuan Serisi

Saç bakımına özen gösteren kadınların olmazsa olmazı sülfat içeriği olmayan şampuanlardır. Sülfat içermeyen şampuanlar saçınızı kurutmuyor ve saç boyanızı uzun zaman boyunca kullanmanıza yardımcı oluyor. Elseve şampuanlarının da en önemli özelliği  sülfat vb yabancı madde içermemesidir. Loreal serileri genel olarak saçınıza zarar vermeden saç köklerinden uçlarına kadar hassas bir temizlik sağlıyor. Saçları yumuşatan bir içeriği sahip olduğundan saçınızdaki kırıkları oldukça azaltıyor. Yumuşayan saçlar kolay tarandığı için saçınız %98 oranında kırıklardan kurtuluyor. Size de kırıksız saçların keyfini çıkarmak kalıyor. Loreal ürünlerini herhangi bir kozmetik mağazasından 15-25 TL arasında bir fiyatla alabilirsiniz.

Sizler için önerimiz: Elsev Color Vive 3ü 1 arada krem içerikli şampuan.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir