Corona Virüsü Hakkında Güncel Bilgiler!

Corona gelişmelerinde herkesi korkutan periyod her geçen gün farklı bir şekle bürünüyor.

Avrupa’da çoğu ülkede virüs meydana çıkarken, İran ve İtalya’da sağlık açısından kötü zamanlar yaşanıyor. Avrupa’da son verilere göre 10.000 kişiyi aşkın kişi bu virüse yakalanırken, 700ü aşkın kişi corona virüsünden kurtuldu. 600 kişi ise hayatını kaybetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avrupa’da hastalığa yakalanma ve ölüm sayılarının çoğalmasının ardından çoğu şehir de karantina altına alındı ve bir çok futbol müsabakaları ve tüm organizasyonlar ertelendi. Geçtiğimiz ay eğitime ara verilmiş ve üniversitelerle birlikte eğitime bir müddet son verilmişti. Gelen flaş haberler ile ülkede alarm seviyesi en üst seviyeye çıkarıldı ve ülkedeki çoğu yer karantina altına alındı.

Corona Virüsü dünyada bulaşmaya devam ederken saat 14:00 dan itibaren 120  bin kişi bu hastalıktan etkilendi. Corona’dan  kurtulan kişi sayısı 66.000 geçerken, yaşamını yitirenlerin sayısı da 4.500 oldu. Corona Virüsü’nün şuana kadar en fazla etkili olduğu ülkelerden biri olan komşumuz İran’ı diğer taraftan İtalya takip ediyor. Ajanslara düşen son dakika haberlerine göre Kıbrıs’da bir Alman vatandaşında Corona Virüsü tesbit edildi.. İran’da ölümler artmaya devam ederken, Avrupa’da gittikçe zirveye tırmanan hasta ve ölüm sayısı ardından çoğu illerde karantina uygulanıyor ve çoğu organizasyon askıya alınıyor. Dünya genelinde corona virüsünün etkileri hakkında daha fazla bilgiyi sizler için yazıyoruz.

Sağlık Bakanımız Sn Koca: Corona virüsü ile ilgili çalışmaların ne yazık ki pozitif çıktığını bildirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bugün akşam saatlerinde korona virüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.” dedi.

Sayın Koca, Bakanlıkta yaptığı basın toplantısında, Çin’in Vuhan şehrinde 90 gün önce 12 Aralık 2019’da meydana gelen yeni tip korona virüsün başka bir çok ülkeye 1-2 hafta içerisinde bulaşmasının ardından çok hızlı bir küresel yayılım göstermesine rağmen ülkemizin süreçte büyük bir başarı gösterdiğinin altını çizdi.

Komşu ülkeler ve Avrupa ülkelerinin Türkiye’nin aldığı sıkı tedbirleri salmadığını hatırlatan Koca, “Bizimse salgına karşı yürüttüğümüz strateji ve disiplinli eylem planında direncimiz hiç azalmadı, kat kat arttı.” dedi.

Dünyaca  salgınların kaçınılmaz tarafları olduğuna dikkati çeken Koca, sözlerine şu şekilde devam etti:

“İnsanların ülkeden ülkeye her an hareket halinde olduğu bir dünyada direnç hangi düzeyde, tedbirler hangi keskinlikte olursa olsun bazı sonuçları önlemek maalesef mümkün değil. Eğer dünyayla ilişkimizi tümden kesmiş olabilseydik şu an karşınızda olmazdım. Bu an burada olmamın nedeni, bu saate dek gösterdiğimiz şeffaflık ve bunun devam edeceğinin teminatıdır. Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bugün akşam saatlerinde korona virüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı.

“Verilere göre tanı erken konulmuştur”

Tanı, yüksek ateş ve öksürük şikayetinin nedeninin araştırılması sonucu meydana çıkmıştır. Hastanın virüsü Avrupa kıtası üzerinden aldığı biliniyor. Hastamızın dış dünyadan tamamen ilişiği edilmiştir. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler bu anlamda gözetim altındadır ve her biri şüpheli kabul edilmiştir. Hasta mahremiyetinin korunması açısından detaylı bilgilerin paylaşılması uygun görülmemiştir. Bu ülkemizde görülen ilk vakadır. Verilere göre tanı erken konulmuştur. Virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır.”

Koca, Türkiye’nin süreç boyunca bu virüse karşı hazır olduğunu, yayılmayı önleyici tedbirler aldığını yineleyerek, hastalığın ülkenin herhangi bir yerinde görülme durumuna karşı sağlık personeli ve hastane hazırlıklarının çok önceden bitirildiğini hatırlattı.

Gerekmedikçe yurt dışına çıkılmaması gerekiyor!

Bu süre boyunca yurt dışı ile doğrudan veya dolaylı temasların olası sonucunun bir örnekte ortaya çıktığını dile getiren Koca, şunları da aktardı:

“Yurt dışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım. Bakanlığımızca bildirilen korona virüsten korunma kurallarına mutlaka uyalım. Tedbirlerde anahtar kelimemiz 14’tür. Yurt dışından dönenler için 14 gün kuralı. Dönüşlerinde 14 gün kendilerini özellikle izole etmelerini istiyoruz. Aynı şekilde büyük çoğunluğumuzun korona virüse karşı alacağı tedbirler için de anahtar kelimemiz yine 14’tür. Elleri tam hijyen sağlayacak şekilde yıkamaktan hangi durumda sağlık kuruluşuna başvurulacağına dek kurallar şeklinde her şey açıktır.”

“Koronavirüse karşı mücadeleyi çok daha önceden planlamıştık”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Bugüne kadar gösterdiğimiz başarı, bundan sonrası için mücadelemizin kolay olacağının garantisi kabul edilmelidir.” diyen Koca, dünyayı uyarırken, aynı zamanda hazırlandıklarını ve koronavirüse karşı mücadeleyi planladıklarını dile getirdi.

Bakan Koca, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Vatandaşımızdan beklediğimiz, 14 gün kuralına ve 14 korunma kuralına uyarak bu mücadeleye güç vermesidir. Bir veya birkaç vaka, salgın olarak görülmemelidir. Bu durum sadece virüsün ülkemiz sınırlarına girdiği anlamına gelir. Bu yüksek bir ihtimaldi ve gerçekleşti. İzole edilmiş vakanın şu an tek anlamı budur. Şimdi yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda bir düzene sokmaktır. Bu küresel soruna karşı ulusal bir mücadele vereceğiz.”

“Karantinaya alınmış bir hasta topluma zarar veremez”

Riskin elle tutulur, tedbirlerin ise kolay olduğunu dile getiren sayın Koca, korona virüsün alınacak tedbirlerden çok daha zayıf  olduğunu dile getirdi.

Koca, bir hastanın topyekun risk olmadığını, karantinaya alınmış bir hastanın da toplumu tehdit edemeyeceğini bizlere aktardı.

Sayın bakan hastanın hangi il ve ilçeden olduğunun sorulması üzere sorulara cevap verdi.

“Şeffaf bir şekilde bugüne kadar bu süreci götürmeye çalıştım. Yarın sabah da açıklayabilirdim, akşam da açıklayabilirdim. Gecenin bu saatinde açıklamanın bir sebebi vardı, şeffaf davranma çerçevesinde bunu açıklama gereği hissettik. Özellikle altını çizerek ifade ettiğim bir cümle oldu, hasta mahremiyeti. Bu dönemde bir ili, bir bölgeyi, bir hastaneyi bu anlamda gündemde tutmanın doğru olmadığına inanıyorum. Ben bu kadar net ifade ediyorum. Zaten bununla ilgili uluslararası boyutuyla da bildirilmiş olacak. Bunu da anlayışla karşılayın.”

İtalya zor günler geçiriyor

 

İtalya Başbakanı Conte, yeni tip virüse (Kovid-19) karşı aldıkları tedbirleri tüm ülke genelinde dikkatle programlayacaklarını ve ülkede serbest dolaşımı zorunlu haller dışında yasakladıklarını belirterek, Tüm İtalya’yı kırmızı alan olarak belirtiyorlar.

Başbakan Conte sözlerine şu şekilde devam etti: Korona virüsün bulaştığı kişi sayısının altını çizerek, “Rakamlar, bize ölen ve yoğun bakımdaki kişi sayısının ne yazık ki önemli şekilde arttığını gösteriyor. Artık çok fazla vaktimiz kalmadı. Hepimiz, İtalya’nın iyiliği için bir şeylerden vazgeçmeliyiz. Önemli sayıda kişiye bulaştığı için alışkanlıklarımızı değiştirmek durumundayız. Artık tek bir kırmızı bölge yok, tek bir İtalya, korumalı bir İtalya var. Bütün ülkeyi kırmızı bölge ilan ediyoruz.” dedi.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir