Damla Sakızının Sağlığa Yararları Nelerdir?

Damla sakızı sağlık bakımından çok önemli vitamin deposudur. Çoğu insanın şikayetçi olduğu solunum yolu rahatsızlıklarını iyileştirmede damla sakızı natural bir pansuman oluyor.

Damla sakızının hangi hastalıklara iyi geldiğini siz değerli peramag.com okurları için derledik.

Ülkemizin bölgelerinden Ege’de üretilen ve ismini bulunduğu bölge olan Sakız Adası’ndan aldığı bilinen damla sakızı bir çok hastalığa iyi gelmesiyle biliniyor. İçtiğimiz kumda Türk kahvesinde, yediğimiz bu gibi dondurmalarda, leziz tatlılarda kendisinden sıkça faydalanılan damla sakızı, toz durumundayken bal ile karıştırılıp kullanıldığında solunum yolu hastalıklarını düzenliyor ve daha rahat nefes almanıza yardımcı oluyor. Lakin yararları bunlar ile sınırlı değil tabi ki. Damla sakızı nedir yararları nelerdir? Sorularını sormaya başladığınızı düşünüyoruz. Haydi birlikte bu sorularınıza cevap arayalım.

Dış ve Ağız Sağlığında Tercih Edilebilir

Damla sakızı antiseptik içeriğiyle ağız ve diş sağlığı için kullanılabiliyor. Günlük sakız olarak kullandığınızda diş etini güçlendirir, korur ve göz kamaştırıcı beyazlık sunar. Ağız kokusundan şikayet eden hastalar için e damla sakızı diş hekimleri tarafından oldukça öneriliyor.

Solunum Yolu Hastalıkları

Damla sakızını toz haline getirip bal ile karıştırdığınızda, solunum yolları rahatsızlıklarını iyileştirmeye yardım eder. Enfeksiyon kaplamış boğaz yolunu ve akciğeri temizler, balgam söktürücü etkisiyle boğaz enfeksiyonundan kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca akciğer kanseri riskini azaltır.

Kısırlık tedavisi

Son yıllarda yapılan araştırmalar damla sakızının kısırlık tedavisinde de etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Astıma iyi geliyor

Nefes darlığı çekenlerin damla sakızını toz haline getirip su ile içmeleri faydalı olacaktır. Havanda dövülüp bal ile karıştırılarak astım hastalarınca da kullanılabilir.

Mide rahatsızlıklarını gideriyor

Damla sakızı içeriğindeki bazı maddelerden dolayı reflü ve ülser gibi mide problemlerinde fayda sağlar. Sindirim için mükemmel bir besin olan damla sakızı, yemek sonrası yaşanan hazımsızlığı giderir, ayrıca mide asidini düzenleyerek bulantı ve kusmaya iyi gelir.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir